“SIP ALG” SIP trafiğinin geçtiği modem ve firewall tarafından kullanılan bir NAT özelliğidir. Modemler ve firewall üzerinden NAT yapılarak geçirilen SIP trafiğinin mevcut SIP paketlerini değiştirilirken SIP paketi içerisindeki IP bilgisi değiştirmez ve bu durumda lokal networkte konumlandırmış olduğunuz SIP server var ise sorun yaratmayacaktır. Fakat networkünüz dışarısında bulunan bir SIP server haberleşemeyecektir. Çünkü lokal networkteki private IP’li SIP servera, dışardan gelen SIP invite paketinin headerında public IP bilgisi olacaktır. Firewall NAT işlemi yaparken sadece paketin ip headerını değiştirip bu paketin SIP servera gelmesini sağlayacaktır, fakat SIP headerında herhangi bir değişiklik olmamıştır, SIP server gelen bu paketin SIP headerında kendi private IP’sini görmek yerine, public IP göreceği için kabul etmeyecektir. Bu noktada sorununuzun düzelmesi için modem ve firewall’lar üzerindeki SIP ALG özelliğinin kapatılıp yeniden başlatmanız gerekmektedir.

Fortigate üzerinden geçen ses paketleri bazı durumlarda fortigate tarafından engelleniyor. SIP bu engellemelere takılmaması için Fortigate üzerinde bazı ayarları değiştirmeniz gerekli. Öncelikle Komut satırından (CLI Konsol) sip-helpler özelliğinin disable edilmesi gerekiyor.

config system settings / enter

set sip-helper disable / enter

end / enter

Screenshot_1
Sonra

sip-nat-trace özelliğini disable ediyoruz:

config system settings / enter

set sip-nat-trace disable / enter

end / enter
Screenshot_2

Sonra ki aşamada default olarak gelen sip protokolünü silmemiz gerekiyor. Bu işlem için sırası ile önce

config system session-helper

daha sonra

show

Burada ki amacımız ilgili protokolün hangi ID ile numaralandırıldığını görmek.

Screenshot_3

ID numarasının 13 olduğunu gördük

Screenshot_4

Son aşamada ise ilgili id yi silmemiz gerekli. Bunun için girmemiz gereken komut ;

config system session-helper / enter

delete 13 / enter

end / enter

Screenshot_5

İşlemleri tamamladıktan sonra cihazımızı reboot etmekte fayda var. Cihazımızı reboot ettikten sonra artık ilgili paketler firewall cihazına takılmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir