“SIP ALG” SIP trafiğinin geçtiği modemler ve firewalllar tarafından kullanılan bir NAT özelliğidir. Modemler ve firewalllar üzerinden NAT yapılarak geçirilen SIP trafiğinin mevcut SIP paketlerini değiştirilirken SIP paketi içerisindeki IP bilgisi değiştirilmez ve bu durumda lokal networkte konumlandırmış olduğunuz SIP server var ise sorun yaratmayacaktır. Fakat networkünüz dışarısında bulunan bir SIP server haberleşemeyecektir. Çünkü lokal networkteki private IP’li SIP servera, dışardan gelen SIP invite paketinin headerında public IP bilgisi olacaktır. Firewall NAT işlemi yaparken sadece paketin ip headerını değiştirip bu paketin SIP servera gelmesini sağlayacaktır, fakat SIP headerında herhangi bir değişiklik olmamıştır, SIP server gelen bu paketin SIP headerında kendi private IP’sini görmek yerine, public IP göreceği için kabul etmeyecektir. Bu noktada sorununuzun düzelmesi için modem ve firewall’lar üzerindeki SIP ALG özelliğinin kapatılıp yeniden başlatmanız gerekmektedir.

Çoğu güvenlik duvarı (SonicWall dahil), SIP ALG (Or SIP Transformations) diye adlandırılan ve Siteserver VoIP hizmetleriyle ilgili sorunlara neden olabilecek bir özelliğe sahiptir. Telefon kaydıyla ilgili sorunlar yaşıyorsanız, aramalarınızdan çıkmışsanız veya arama yapamıyorsanız ve bir SonicWall güvenlik duvarı kullanıyorsanız, SIP Dönüşümlerini devre dışı bırakmanızı öneririz:

SIP Dönüşümlerini devre dışı bırakmak için aşağıdakileri yapın:

1. SonicWall web arayüzüne giriş yapın.

2. Sol sütunlarda, VoIP sekmesini bulun. Kullandığınız yazılım sürümüne bağlı olarak, ekranınız biraz farklı görünebilir.

Ayarlarınızı aşağıdaki görseldeki gibi yapınız.

SonicWall - VoIP Settings

3. “Consistent NAT” ı Etkinleştiriniz.

4. SIP Transformation altında TÜM seçeneklerin işaretli olmadığından emin olun.

5. “Apply” e tıklayınız.

6. Telefon cihazlarınızı kapatınız.

7. Firewall yeniden başlatınız.

8. internetiniz geldikten sonra telefon cihazlarınızı çalışır duruma getiriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir